Wizyta Ambasadora Norwegii w Łebie

#TuJestPrzyszłość
19 maja 2023
Zwycięzca okręgowego etapu konkursu List do Taty
8 września 2023

Wczoraj miałem przyjemność wziąć udział w wydarzeniu inaugurującym współpracę Equinor z Łebskim Klubem Żeglarskim. W wydarzeniu brał też udział Ambasador Królestwa Norwegii, Jego Ekscelencja Anders H. Eide, który jest zaangażowany w działania na rzecz transformacji energetycznej Polski.

Ambasador podkreślił, że w tym kontekście wsparcie Equinoru dla klubu żeglarskiego doskonale wpisuje się w strategię firmy – Znakomitym pomysłem jest to, że firma Equinor postanowiła podjąć współpracę z Łebskim Klubem Żeglarskim, bo zarówno Equinor i polska Polenergia jak i zawodnicy klubu żeglarskiego polegają w swoich działaniach na sile wiatru.

Przypomniałem Panu Ambasadorowi, że w 1983 i 84 roku Uniwersytet Gdański we współpracy z Uniwersytetem w Tromsø przeprowadził w Łebie i norwerskim miasteczku Honningsvag pogłębione badania socjologiczne ich mieszkańców. Efektem tamtych badań była wydana po anielsku książkowa publikacja pt. „Living conditions and social iintegration in fishing communities” Gdańsk 1987. Stwierdziliśmy z Panem Ambasadorem, że dobrze byłoby powtórzyć te badania, aby sprawdzić jak zmieniły się społeczeństwa, ich oczekiwania, stosunek do podstawowych wartości itd. Projekt mógłby być finansowany ze środków Funduszu Norweskiego.

Podczas tej wizyty Pan Ambasador zapoznał się z budową muzeum morskiego w Łebie, interesowały go także problemy rybaków w Łebie i obawy rybaków wynikające z ograniczeń związanych z budową farma wiatrowych na morzu .