parallax background

XVIII KASZËBSCZÉ DIKTANDO – Słëpsk 2019

STOP wykluczeniu komunikacyjnemu Ziemi Słupskiej
3 października 2019
Film o strajku szkolnym 1906-1907 w Gminie Linia
5 października 2019

Słupsk stał się stolicą Kaszub. Do tego stopnia, że nawet słynne kaszubskie nuty doczekały się swojej słupskiej wersji, a miasto zdominowały kaszubskie barwy.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku gościła kilkuset uczestników konkursu znajomości kaszubszczyzny. W XVIII edycji kaszubskiego dyktanda wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Oddzielne kategorie przewidziano także dla dorosłych, profesjonalistów i nauczycieli j. kaszubskiego. W związku z tym, że Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ogłosiło ten rok rokiem Jana Trepczyka, to najlepsi zmierzyli się z tekstami jego autorstwa.
Dziękuję wszystkim organizatorom, w szczególności maksymalnie zaangażowanej Pani Dyrektor Karolinie Keler za zadbanie o najmniejsze szczegóły i czuwanie nad przebiegiem całości wydarzenia. Było to wielkie święto nie tylko języka kaszubskiego, ale także naszej bogatej kultury. Jako przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego z ogromną radością i dumą patrzę na kolejne pokolenia zjednoczonych Kaszubów. Nawet tych zza oceanu.