parallax background

Obronić fundusz sołecki!

O programie Trzaskowskiego dla polskiej wsi w Gminie Linia
7 lipca 2020
O funduszu sołeckim i DW 213 w Gminie Główczyce
8 lipca 2020

Platforma Obywatelska 11 lat temu wprowadziła fundusz sołecki. Warto o tym pamiętać, bo z perspektywy czasu widać słuszność tej decyzji. Teraz czas na kolejny krok. Trzeba określić zadania własne sołectw, które będą mogły gromadzić fundusze i otrzymywać dotacje.

✅ To pozwoli na jeszcze aktywniejsze działania sołectw na rzecz lokalnej społeczności. ✅ Sołtysi prócz uznania muszą otrzymywać godne wynagrodzenie za pracę, którą wykonują. ✅ Trzeba rozważyć dodatek do emerytury za wieloletnie pełnienie funkcji Sołtysa.
Już w tym roku w kilku gminach zabrakło środków na fundusz sołecki. Istnieje realne ryzyko, że w kolejnych latach będzie jeszcze gorzej. Wszystkiemu winna jest zła polityka rządu PiS, który nakłada na samorządy coraz większe obciążenia, uszczuplając jednocześnie wpływy z podatków.
Cieszę się, że wielu sołtysów rozumie zagrożenie. W rozmowie z sołtysem Bukowiny w Gminie Cewice - Panem Romanem Czają po sąsiedzku uczestniczył Pan Andrzej Cyman, lokalny przedsiębiorca. Spotkałem się również z Panią Sołtys Aleksandrą Majchrzak z Krępa Kaszubska. Wszyscy jesteśmy zgodni - FUNDUSZ SOŁECKI MUSI ZOSTAĆ❗️