parallax background

Marszałek Senatu RP w Sierakowicach

W Lęborku o Trzaskowskim
4 lipca 2020
O 30-leciu samorządności w Słupsku z Marszałkiem Senatu RP
6 lipca 2020

Dziś Sierakowice odwiedził Tomasz Grodzki, Marszałek Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Delegację z Warszawy przywitała grupa pomorskich samorządowców z gospodarzem gminy Panem Tadeuszem Kobielą na czele.

Już na początku wizyty miałem okazję przybliżyć Panu Marszałkowi postać ks. Bernarda Sychty - wybitnego działacza kaszubskiego, etnografa, artysty i pisarza, autora 7-tomowego "Słownika gwar kaszubskich na tle kultury ludowej". Jego pomnik odsłonięto 6 czerwca 2015 w centrum Sierakowic.
Następnie udaliśmy się do Drewnianego Zabytkowego Kościoła, który powstał został w I połowie XIX wieku i jest ostatnią, unikatową na skalę europejską świątynią konstrukcji zrębowej, jaką wybudowano na Pomorzu Gdańskim. Dziś zabytkiem opiekuje się Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach.
Marszałek poznał także niezwykłą historię papieskiego ołtarza, który jest jedynym, zachowanym w całości ołtarzem papieskim w Polsce. W 1999 roku w Pelplinie św. Jan Paweł II odprawił na nim mszę św. Później na prośbę mieszkańców Sierakowic, ołtarz powrócił do miejsca, gdzie go zaprojektowano, w dużej części sfinansowano i zbudowano. Konstrukcję otacza park nazywany Kulturowym Parkiem Ośmiu Błogosławieństw.
Na koniec Pan Marszałek złożył wieniec pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, który wzniesiony został w dziesiątą rocznicę "Cudu nad Wisłą" i upamiętnia poległych w wojnie polsko-bolszewickiej mieszkańców sierakowickiej gminy.