Współpraca Polski z Kazachstanem

Miałem przyjemność uczestniczyć w uroczystości nadania Tytułów Profesora Honorowego Międzynarodowego Uniwersytetu Humanistyczno-Technicznego w Szymkencie Panu dr hab. Andrzejowi Bisztydze
i Panu Senatorowi Piotrowi Zientarskiemu za wkład w rozwój dwustronnej współpracy naukowej i edukacyjnej. Zawsze chętnie odwiedzam Kazachstan i Ambasadę Republiki Kazachstanu w Warszawie. Jako członek Polsko-Kazachskiej Grupy Parlamentarnej cieszę się, że ta międzynarodowa współpraca w wielu dziedzinach jest na tak wysokim poziomie.

Tematem przewodnim wydarzenia była współpraca w dziedzinie nauki i edukacji, która rozwija się w dynamicznym tempie. Do tej pory około 100 dwustronnych umów o współpracy zostało zawartych między uniwersytetami Kazachstanu a Rzeczpospolitą Polską. Dzięki temu ponad 1000 studentów z Kazachstanu studiuje obecnie w różnych ośrodkach edukacyjnych w Polsce.

Warto pamiętać, że Rzeczpospolitą Polską i Republikę Kazachstanu łączą trwałe, przyjazne więzi historyczne, oparte na trudnych losach naszych Rodaków, dla których Kazachstan stał się Ojczyzną, a także oparte na walce kazachskich żołnierzy, walczących z hitlerowskim najeźdźcą w II wojnie światowej.

Zdj. Daniel Wojtczak

TOP