Kamerdyner w Senacie

Z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu Kaszubskiego we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej w Senacie RP zaprezentowany został film „Kamerdyner”. Na pokazie obecni byli m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, senatorowie, reżyser Filip Bajon i scenarzyści Marek Klat i Mirosław Piepka.

Jako przewodniczący zespołu dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu, zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym. Film ukazuje losy Polaków, Kaszubów i Niemców żyjących na Kaszubach w pierwszej połowie XX w. Dzieło w szczególny sposób dotyka istoty kaszubskości, ale jest też filmem uniwersalnym.

Reżyser obrazu Filip Bajon porównał sytuację na Kaszubach do sytuacji na Bałkanach i wyraził nadzieję, że dzięki zjednoczonej Europie nie będzie już dochodziło do takich konfliktów. Podziękował również aktorom, szczególnie Januszowi Gajosowi, który odegrał swoją rolę, posługując się językiem kaszubskim, co podkreśliło autentyczność dzieła.

Co ciekawe - Pan Mirosław Piepka, scenarzysta jest z pochodzenia Kaszubem, a losy jego rodziny są związane z dziejami rodu von Kraussów.

Co ważne - jak podkreślał Pan Marek Klat, scenarzysta - większość wydarzeń zaprezentowanych w filmie jest autentycznych, w tym po raz pierwszy w filmie fabularnym została przedstawiona zbrodnia w Piaśnicy. Była ona pierwszym masowym mordem na ludności cywilnej dokonanym przez okupantów niemieckich na ziemiach polskich, nazywana jest często "pomorskim Katyniem" lub "Kaszubską Golgotą".

(fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu)

TOP