Spotkanie z Ambasadorem Łotwy w Polsce

Senator Kazimierz Kleina spotkał się z JE Panem Edgarsem Bondarsem, Ambasadorem Republiki Łotewskiej w RP, który złożył we wrześniu listy uwierzytelniające, oraz Panem Andrejsem Grinaško, I Sekretarzem Ambasady. Podczas spotkania, omawiano wspólne projekty związane z przyszłorocznymi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Łotwę. Poruszono temat przygotowania wystawy fotograficznej, która przybliżałaby łotewską drogę do niepodległości.

Przy okazji wizyty, senator przekazał wydane pod jego redakcją przez Kancelarię Senatu Zeszyty Senackie. Publikacja pt. "Odzyskiwanie niepodległości przez kraje bałtyckie" to materiały z konferencji o tym samym tytule, zorganizowanej w Senacie 25 maja 2017 r. przez Kaszubski Zespół Parlamentarny i Pracownię Polsko - Bałtyckich Kontaktów Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz parlamentarną grupę polsko-łotewską, której senator Kleina jest wiceprzewodniczącym. Konferencja stanowiła swoistą inaugurację obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i kraje bałtyckie.

Ambasador otrzymał od senatora również śpiewnik oraz płytę z kolędami w języku kaszubskim pt. "Felix Cassubia". Wykonawcami kilkunastu utworów kaszubskich, są studenci grający oraz śpiewający w Chórze Akademii Pomorskiej IUVENTUS CANTAS ze Słupska pod kierownictwem dr hab. prof. Moniki Zytke. Płyta powstała z inicjatywy senatora Kleiny, a została wydana przez Polskie Radio Koszalin, Instytut Balticum, Radio Gdańsk oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Z tego prezentu ambasador ucieszył się szczególnie, ponieważ interesują go sprawy kaszubskie. Wspomniał również, że dobrze znana jest mu powieść "Blaszany bębenek" Güntera Grassa.

Senator zaprosił Ambasadora na Pomorze, szczególnie zachęcając do odwiedzin Krępy Kaszubskiej (pow. lęborski), w której na cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci znajduje się grób Konstantinsa Čakste - przewodniczącego Centralnej Rady Łotewskiej (1943), łotewskiego działacza niepodległościowego, który w czasie IIWŚ został uwięziony w obozie koncentracyjnym Stutthof. Krępę Kaszubską, na zaproszenie senatora, odwiedzają kolejni ambasadorowie Łotwy w Polsce, a dawniej odwiedziła również prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga. W znajdującej się niedaleko cmentarza Izbie Pamięci, znajduje się wiele materiałów dot. działalności prof. Konstantinsa Čakste.

Wizyta pozwoliła poruszyć wiele tematów ważnych dla polsko-łotewskich stosunków, a otwartość nowego ambasadora pozwala wierzyć, że będzie on z sukcesami realizował swoją misję. Edgars Bondars to doświadczony dyplomata, pracujący w MSZ Łotwy od 1994 roku. Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Republiki Łotewskiej w Rzeczpospolitej Polskiej jest od 27 września 2017 r. Poprzednio pełnił funkcję ambasadora w Uzbekistanie (2013 - 2017) oraz ambasadora wizytującego w Tadżykistanie (2015 - 2017), był dyrektorem Departamentu Stosunków Dwustronnych w MSZ (2011 - 2013), radcą oraz zastępcą kierownika ambasady w Czechach (2006 - 2011), kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie w Rosji (1998 - 2002) oraz trzecim sekretarzem ambasady w Stanach Zjednoczonych (1995 - 1998). Urodził się w 1969 roku w miejscowości Vilaka.

TOP