Prof. Joseph Hughes w Senacie RP

6 grudnia w Senacie RP, senator Kazimierz Kleina zorganizował spotkanie w senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, w którym uczestniczył profesor Joseph Hughes, wykładowca Missouri State University i opiekun Polish Museum w Winonie, a także towarzyszącą mu w Polsce jako przewodnik pani Małgorzata Mazur. Przy udziale zastępcy przewodniczącego komisji - senatora Artura Warzocha, rozmawiano o możliwościach wsparcia Polish Museum w Winonie przy pomocy senackich środków przeznaczonych na wsparcie Polonii i dziedzictwa narodu polskiego zagranicą.

Wcześniej, w poniedziałek 4 grudnia, senator spotkał się z profesorem Hughesem i panią M. Mazur w Słupsku. Podczas wizyty zwiedzano Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. O zbiorach Muzeum, którymi zachwycony był profesor Hughes, opowiedziała gościom Katarzyna Maciejewska, Kierownik Działu Edukacji i Promocji, a inne działania placówki przedstawiła Dorota Ciecholewska, Kierownik Działu Bibliotecznego i Zbiorów Specjalnych.

Profesor Joseph Hughes kilkanaście lat temu zainteresował się swoim kaszubskim pochodzeniem i przyjechał do Polski zobaczyć miejscowości związane z jego przodkami – m.in. Widno, Leśno k/Brus, Ostrów Szwedzki, Lubiana. Odwiedzał Kaszuby ośmiokrotnie, czterokrotnie brał udział w Światowym Zjeździe Kaszubów (Władysławowo, Pruszcz Gdański, Wdzydze, Rumia). Od września 2012 roku jest członkiem koła Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego Karczemki Dobrzewino – Oddział Szemud. Pracuje nad książką o historii Kaszubów w Winonie. W ubiegłym roku zorganizował przyjazd grupy Kaszubów amerykańskich na Zjazd Kaszubów we Wdzydzach.

TOP