Wiceminister Sellin na posiedzeniu Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego

15 marca w Senacie odbyło się posiedzenie Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, któremu przewodniczy senator Kazimierz Kleina. Gościem spotkania był wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz ks. Leszek Kryża – prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego Oddział w Warszawie. W posiedzeniu uczestniczyli także senatorowie i posłowie członkowie zespołu, a także członkowie oraz sympatycy warszawskiego oddziału ZKP.

Przedmiotem posiedzenie Zespołu, były projekty realizowane w obszarze kultury na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem projektów związanych z tematyką kaszubską.

Mówiono o nowych projektach inwestycyjnych, takich jak Oddział Muzeum Stutthof – Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, planowanej budowie oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Łebie oraz planach stworzenia na zamku w Sztumie oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku.

W trakcie rozmów, podniesiono potrzebę utworzenia Muzeum Pomorskiego, które pokazywałoby dziedzictwo historyczne całego Pomorza, od Szczecina do Gdańska. Zebrani uznali, że szczególnie potrzebna jest taka instytucja, która byłaby równoważna dla Muzeum Pomorza (Pommersches Landesmuseum) znajdującego się w niemieckim Greifswaldzie.

W podsumowaniu zaprezentowano zbliżające się inicjatywy Zespołu oraz przekazano wzajemnie życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Jedności Kaszubów, przypominając również o głównej uroczystości rocznicy, która w tym roku obywała się w Chmielnie.

TOP