Solidarni z Francją - projekt uchwały Senatu

Senatorowie PO złożyli w poniedziałek projekt uchwały, w której Senat wyraża swoją solidarność z Francją po piątkowych zamachach w Paryżu. "Nie wolno nam dać się zastraszyć i zrezygnować z naszych europejskich wartości" - napisano w projekcie.

Przewodniczący Grupy Senatorów PO Bogdan Klich powiedział, że Senat jest właściwą instytucją, która powinna wyrazić nie tylko współczucie wobec rodzin ofiar, ale także solidarność z Francuzami. "W takich sytuacjach sprawdzają się przyjaźnie, to są zdarzenia, które nie tylko wymagają solidarności, ale które wręcz wołają o solidarność" - podkreślił.

"Zaproponowaliśmy tę uchwałę z potrzeby serca, mam nadzieję, że ta uchwała zostanie przyjęta" - powiedział Bogdan Klich. Senat zbiera się na drugim swoim posiedzeniu w czwartek.

 

"W piątek 13 listopada 2015 roku terroryści z tzw. Państwa Islamskiego dokonali serii zamachów terrorystycznych w stolicy Francji – Paryżu, w których zginęło i zostało rannych bardzo wielu niewinnych ludzi. Senat Rzeczypospolitej Polskiej wstrząśnięty ogromem tragedii wyraża swoją solidarność ze wszystkimi Francuzami. Nasze serca biją dzisiaj po francusku" - czytamy w projekcie uchwały, autorstwa senatorów Platformy Obywatelskiej.

Według autorów projektu, "tylko wspólny głos państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Wolnego Świata w sprawie metod walki z terroryzmem pozwoli na poprawę bezpieczeństwa Europejczyków". "Nie wolno nam się dać zastraszyć i zrezygnować z naszych europejskich wartości. To jest bowiem cel terrorystów, którzy dokonali w Paryżu zamachu nie tylko na życie ludzi, ale także na nasze wspólne demokratyczne dziedzictwo" - napisano w projekcie.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa najszczersze wyrazy współczucia wszystkim Francuzom, przede wszystkim rodzinom ofiar. Wyrażamy także nadzieję, że ofiara życia niewinnych ludzi nie pójdzie na marne. Refleksja nad tymi wydarzeniami powinna spowodować lepszą współpracę służb specjalnych i organów wymiaru sprawiedliwości państw europejskich, a także skuteczniejszą koordynację tych działań na poziomie Unii Europejskiej" - podkreślono w projekcie.

wł/pap

TOP