Banki zwrócą Polakom 15 mld zł

Dzięki przyjętej w piątek przez Sejm ustawie, regulującej kwestie tzw. kont uśpionych, banki mogą zwrócić spadkobiercom ok. 15 mld zł. Zespół, który pracował nad tymi rozwiązaniami, ułatwiającymi spadkobiercom osób zmarłych, odzyskanie pieniędzy które nieżyjący krewni pozostawili na kontach w bankach lub SKOK-ach, powstał z inicjatywy przewodniczących: senackiej komisji budżetu i finansów publicznych Kazimierza Kleiny oraz komisji rodziny i polityki społecznej Mieczysława Augustyna.

- Do tej pory był problem z uzyskaniem informacji i w związku z tym odzyskaniem pieniędzy, znajdujących się na tych kontach - mówił senacki sprawozdawca projektu Mieczysław Augustyn. Ustawa zakłada m.in., że banki i SKOK-i będą miały obowiązek informowania przy zakładaniu rachunku o możliwości wskazania osób uprawnionych do konta na wypadek śmierci. Będą też miały obowiązek ustalać, czy właściciel konta żyje.

Ustawa wprowadza też tzw. Centralną informację o rachunkach, za pośrednictwem której posiadacz rachunku lub spadkobierca będzie mógł uzyskać informację o wszystkich rachunkach osoby zmarłej w bankach lub SKOK-ach. Centralną informację prowadziłaby Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., czyli spółka prawa handlowego, będąca własnością grupy banków i ZBP. Szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska zwracała uwagę, że co 5 lat rachunki będą przez banki weryfikowane. Jeżeli będą nieczynne, banki będą kierować wniosek do PESEL z pytaniem, czy posiadacz konta żyje. Jeśli okaże się, że nie, pieniądze będą przekazywane na oddzielne konto, a informacja w tej sprawie będzie trafiać do rejestru, prowadzonego w KIR.

- Przyjście do takiej instytucji z informacją potwierdzającą spadkobranie umożliwi otrzymanie informacje o koncie - zaznaczyła Skowrońska. Augustyn podkreślał, że informacja o wszystkich kosztach w całym kraju będzie, w myśl ustawy, dostępna w każdym banku i każdej SKOK. Dostęp będą oczywiście mieli tylko co, którzy są spadkobiercami - zaznaczył senator. Dodał, że już od uchwalenia ustawy pieniądze na kontach osób zmarłych będą waloryzowane. - Nawet jak trzeba będzie na te pieniądze poczekać, ich wartość będzie rosła – komentował. Zwracał uwagę, że ustawa jest także "przyjazna dla samorządów", bo uzyskają one dostęp do środków osób, które nie posiadają spadkobierców. - Ustawa jest także korzystna dla banków, bo wiarygodność banków jest ważniejsza niż kilkanaście miliardów - powiedział Augustyn.

Skowrońska wyraziła nadzieję, że choć ustawa jeszcze ma wrócić do Senatu, parlament zdąży ją uchwalić przed końcem kadencji.

TOP