Platforma Obywatelska

Zwycięstwo PO na Pomorzu

Bardzo serdecznie dziękuję za ciężką pracę i zaangażowanie wszystkim kandydatom, którzy startowali z list Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna w naszym regionie. Dzięki Wam możemy mówić o wielu zwycięstwach i ogólnie świetnym wyniku. Nie brakuje też miłych niespodzianek. Zresztą te liczby mówią same za siebie. LĘBORK Zwyciężyliśmy w wyborach do Rady Miasta Lęborka, gdzie uzyskaliśmy 5 mandatów, największą liczbę wszystkich głosów (2.869, 20,88%) i gdzie najlepszym wynikiem może pochwalić się nasz kandydat – Pan Krzysztof Siwka, który uzyskał 570 głosów.
 

Zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji

31 stycznia zawiązał się Komitet Referendalny oraz odbyła się prezentacja pytania, jakie zadamy w przygotowywanym referendum dotyczącym reformy edukacji.

Inauguracja odbyła się w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, związku i innych partii oraz organizacji, które sprzeciwiają się przygotowanej przez PiS deformie edukacji.

Karty do zbierania podpisów: POBIERZ WZÓR KARTY

W zbieranie podpisów zaangażowane są struktury PO w każdym regionie, ważny jest każdy podpis. Zapraszamy na stronę www.niepsujcieszkoly.pl

W związku z wprowadzaną przez rząd zmianą strukturalną i programową w szkołach, która - mimo protestu samorządów, rodziców i nauczycieli - ma obowiązywać od 1 września 2017 roku, rady gmin do 30 marca są zobowiązane podjąć uchwały zmieniające sieć szkół. Decyzje o likwidacji szkół i nowych okręgach szkolnych wywołują zrozumiały niepokój i obawy rodziców o przyszłość swoich dzieci, nie tylko o jakość edukacji, ale także o bezpieczeństwo w drodze do szkoły.

 

Klub Obywatelski w Słupsku

Jak odnaleźć się w coraz bardziej opresyjnej rzeczywistości, przypominającej pod względem praworządności czasy PRL?
W państwie PiS mieszkańcy dzielą się na już podejrzanych i potencjalnie podejrzanych. Każdy, kto nie zgadza się z „jedyną partią”, może być podejrzany o wszelkie złe rzeczy – o cokolwiek. Nad próbą powrotu do mroków PRL zastanowią się uczestnicy debaty.

W dyskusji weźmie udział– były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego gen. Krzysztof Bondaryk.

Patriotyzm i miłość do ojczyzny to dzisiaj obrona praworządności, Konstytucji oraz obrona miejsca Polski w UE i NATO. Kto w broniących Konstytucji widzi targowicę, ten jej tutaj nie znajdzie – te słowa Krzysztofa Bondaryka to najkrótsze i najlepsze streszczenie poradnika „Obywatel, a państwo PiS” ( tu do pobrania: https://issuu.com/k.obywatelski/docs/poradnik). Praktyczny poradnik obywatela gorszego sortu”, który zostanie zaprezentowany na spotkaniu.

#Marsz7maja - największa demonstracja w wolnej Polsce! Dziękujemy!

Polacy jednoznacznie dali do zrozumienia obecnej większości, że chcą żyć w demokratycznym kraju, gdzie przestrzega się prawa. 250 tysięcy osób na marszu „Jesteśmy i będziemy w Europie” to tego najlepszy dowód. Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

W sobotę ulicami Warszawy przeszła manifestacja organizowana przez Platformę Obywatelską, KOD i szereg sił opozycyjnych. Marsz był wyrazem sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez obecny rząd, będącej zaprzeczeniem wieloletniej walki Polaków o przynależność do wspólnoty zachodnich demokracji. 

Nowa Platforma - najważniejsze decyzje Rady Krajowej PO

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej 26 lutego 2016 podjęła szereg decyzji. W trakcie Rady dokonano zmian we władzach ugrupowania, powołano też zespół doradców ekonomicznych oraz koordynatorów Sekretariatów Samorządowych. Poznaliśmy również skład Rady Instytutu Obywatelskiego.

Przywrócić dialog w sprawach bezpieczeństwa narodowego

Rada Bezpieczeństwa Narodowego, której zwołanie w najbliższym czasie zapowiedział prezydent Andrzej Duda, powinna zająć się planowanym udziałem Polski w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - apelowali politycy Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej w Sejmie.

Andrzej Halicki z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych podkreślił, że polityka zagraniczna i kwestie bezpieczeństwa to "żywotny interes narodowy" Polski, w którym nie powinno być żadnych niejasności. "W kontekście ostatnio odbywających się konferencji - konferencji ds. bezpieczeństwa w Monachium, czy też listu senatorów, w tym senatora Johna McCaina, zwracamy uwagę, by nie ignorować pytań, które wynikają z troski, z faktu pewnych niejasności, albo pewnego chaosu informacyjnego, bo z takim bez wątpienia również mamy do czynienia" - zaznaczył.

Apel do prezydenta w sprawie "500+"

Platforma Obywatelska zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy ws. programu "Rodzina 500 plus". W piśmie, które trafiło do KPRP Platforma Obywatelska wyraża oczekiwanie, że prezydent podejmie inicjatywę ws. objęcia programem "500+" wszystkich polskich dzieci.

500 zł na KAŻDE dziecko

Platforma Obywatelska proponuje, by od 1 lipca br. rodzice otrzymywali 500 zł miesięcznie na każde dziecko. "To uczciwy, sprawiedliwy projekt" - podkreślili politycy Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej w siedzibie partii w Warszawie. Projekt ustawy trafił już do Sejmu.

Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że - pomimo zapowiedzi PiS w kampanii wyborczej - w projekcie rządowym nie ma zapisu, że każde dziecko otrzyma 500 złotych. "PiS dzieli Polaków, znajduje tych gorszego sortu, zaczyna też dzielić dzieci, nie ma na to zgody Platformy (...) popieramy wariant 500 złotych na każde dziecko, bez szukania różnic, między matkami samotnie wychowującymi dzieci, a rodzinami" - oświadczył. Przewodniczący dodał, że "wszystkie dzieci są dobrego sortu, wszystkim chcemy tak samo pomagać". Wyraził też nadzieję, że marszałek Sejmu wprowadzi szybko projekt do prac parlamentarnych.

 

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neuman przyznał, że Platforma była przeciwna przedstawianej już w kampanii wyborczej propozycji PiS ws świadczenia 500 zł na dzieci. Ale - jak podkreślił - skoro PiS wygrał wybory i jest to sztandarowy projekt rządu, który i tak ma zostać zrealizowany, to PO ma uczciwą i sprawiedliwą propozycję w tej kwestii. "PiS przyjęło, że ich sztandarowym projektem jest 500 złotych na dziecko, wiemy dobrze, że to będzie przegłosowane w Sejmie. Chcemy poprawić ten projekt, zrobić z niego projekt sprawiedliwy" - powiedział.

Sławomir Neumann poinformował, że projekt "zakłada po pierwsze wprowadzenie na każde dziecko 500 zł, jako inwestycji w dzieci". "Nie jako pomoc społeczna, ale jako świadczenie inwestycyjne, rodzinne - od połowy tego roku, także dla dzieci pierwszych, drugich, trzecich, czwartych, w każdej rodzinie" - podkreślił.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że nie można dzielić dzieci na lepsze i gorsze. "Kobiety nie mogą zrozumieć dlaczego pierwsze dziecko będzie pominięte, chodzi przecież o to, żeby zachęcić ludzi do posiadania dzieci. Musimy myśleć o wszystkich dzieciach, o kobietach samotnych" - zaznaczyła.

 

Sławomir Neumann zaznaczył, że Platforma jako partia odpowiedzialna za budżet, zdaje sobie sprawę, że w tegorocznym budżecie nie ma przewidzianych środków na to, żeby można było sfinansować takie świadczenia już od 1 kwietnia. Z tego względu projekt przewiduje, że świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko byłoby wypłacane od 1 lipca 2016 r. "Koszty, jakie są do poniesienia w związku z tym, żeby każde dziecko (otrzymywało świadczenie) - także te trzy miliony dzieci wykluczonych przez PiS w ich projekcie - są możliwe do udźwignięcia w tym budżecie od połowy roku" - mówił.

Dodał, że projekt Platformy Obywatelskiej zakłada uproszczenie procedury transferu środków dla dzieci. "Projekt PiS zakłada powołanie (dodatkowej) administracji, zatrudnienie tysiąca nowych urzędników. W naszym projekcie całą tę procedurę dostarczania środków do rodzin przejmuje ZUS. Nie trzeba (wtedy) zatrudniać nowych ludzi, nie trzeba powoływać nowych komórek w samorządach. (W takiej sytuacji) te środki, które są w budżecie - 18 miliardów złotych - wystarczą na to, aby na każde dziecko od połowy roku, można było przeznaczyć 500 złotych" - powiedział.

wł/pap

Musimy odbudować zaufanie Polaków - Grzegorz Schetyna nowym przewodniczącym Platformy

 - Dziękuję za każdy głos. Decyzja Platformy o zmianie oznacza, że znowu chcemy zwyciężać. Nowa Platforma jest dzisiaj potrzebna Polsce i Polakom co najmniej tak, jak w 2007 roku – mówił podczas Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Konwencja Platformy: początek prac nad nowym programem

Parytety dla młodych na listach PO, ulepszenie programu „Mieszkanie dla Młodych”, dalsze podniesienie pracy minimalnej i rozwiązywanie konfliktów z urzędami na rzecz obywateli oraz wprowadzenie budżetów obywatelskich na każdym szczeblu samorządu – to niektóre z zapowiedzi, które padły na sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej w Warszawie.

konwencja

Konwencja wyborcza PO w Sopocie

12 kwietnia w Hali 100-lecia w Sopocie odbyła się konwencja wyborcza Platformy Obywatelskiej podczas której zostali zaprezentowani kandydaci PO do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu wziął udział senator Kazimierz Kleina.

SAM_4829

TOP