Jurta - magiczny dom narodów Wielkiego Stepu

{jgxtimg src:=[images/stories/galerie/jurta/1.jpg] width:=[100] style:=[float:left;margin:5px;] title:=[Fot. K. Pranga]}W poniedziałek 13 lipca 2009 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie nastąpiło uroczyste otwarcie ekspozycji Jurta – magiczny dom narodów Wielkiego Stepu.

Od poniedziałku w hali sportowej można oglądać jurtę wykonaną z materiałów miejscowych w górach Tień-Szań, na pograniczu Kazachstanu i Kirgizji. Wymiary tej budowli to: średnica – 6 m, wysokość – ok. 3,5 m, powierzchnia – 30 m2. Podstawowe materiały użyte do budowy stanowią: drewno drzew iglastych, wojłok z wełny owczej,  słoma trzciny jeziornej, skóra owcza, wełna owcy i jaka. Wykonanie całkowicie ręczne i zgodne z najstarszymi tradycjami koczowniczymi.

Budowa takiej jurty związana jest tradycyjną obróbka drewna z profilowaniem żerdzi (uyik), podtrzymujących drewniane zwieńczenie dachu (szanyrak), przy pomocy pary wodnej, ręcznym wykonaniem wojłoku o dużej grubości (ubita, surowa wełna, nasączona baranim tłuszczem powoduje, że wojłok jest nieprzemakalny). Sznury łączące drewniany stelaż z żerdziami wykonane są z sierści jaka (zwierzę występujące w górach Tień-Szań i Tybetu).

Stelaż pokryty został osłoną, wykonaną z mocnej, elastycznej trzciny, owiniętej kolorową wełną (daje dekorację wewnątrz, oraz zabezpieczenie przez zmieniającymi się warunkami zewnętrznymi, upałem lub mrozem). Na nią nałożony jest wojłok. Tym samym, jurta ma charakter całoroczny.
 

  Fot. K. Pranga

 Eksponowana jurta nie ma podłogi, pojawiła się na przełomie XIX/XX w.. Wcześniej koczownicy rozkładali dywany i skóry wprost na odpowiednio przygotowanej ziemi.

Na wyposażenie wnętrza składają się półki z wojłoku i parawan (z pejzażem górskim), oddzielający część kuchenną.

Dekoracje: zewnętrzna – w dwóch naturalnych kolorach owczych; wewnętrzna – liczne, bardzo kolorowe pasy, sznury i pompony, zgodnie z tradycjami ludowymi regionu.

Jurta wraz z wyposażeniem stanowi własność Władysława Sokołowskiego, ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kazachstanu i Republice Kirgiskiej w latach 2004-2006.

Montaż jurty miał miejsce w piątek 10 lipca 2007 roku i trwał ok. 3-4 godzin, przy udziale 3-4 osób.

W dużej mierze ekspozycja doszła do skutku dzięki zaangażowaniu Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej i p. Tadeusza Rabki Dyr. Szkoły Podstawowej w Łebie.

W uroczystym otwarciu ekspozycji udział wzięli goście specjalni z Ambasady Republiki Kazachstanu w RP, przedstawiciele władz lokalnych, członkowie Koła PO w Lęborku oraz przedstawiciele lokalnej prasy.

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji !

{jgxgal folder:=[images/stories/galerie/wolkow] cols:=[4]} 

TOP