Wizyta Ambasadora Łotwy w powiecie lęborskim

Na moje zaproszenie powiat lęborski odwiedził JE Edgars Bondars, Ambasador Łotwy w Polsce, który złożył wieniec na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej w związku z 75. rocznicą (17.03.1944) podpisania memorandum podziemnej Centralnej Rady Łotwy. Dyplomata spotkał się z lokalnymi samorządowcami. Wizytę zakończyło spotkanie w lęborskim zakładzie spółki NFM Production, która od wielu lat współpracuje z łotewską armią i przedsiębiorcami.

Edgars Bondars złożył wieniec na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej, gdzie znajduje się miejsce spoczynku Konstantinsa Čakste – stojącego w latach 1941 - 1944 na czele łotewskiego ruchu oporu w czasie okupacji niemieckiej, jednego z sygnatariuszy memorandum, który pod koniec wojny jako więzień KL Stutthof zmarł w trakcie Marszu Śmierci w okolicach Lęborka. W 2009 roku Memorandum zostało wpisane na Łotewską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć świata”.

- Memorandum Centralnej Rady Łotwy powstało 17 marca 1944 roku. Zostało podpisane przez 189 działaczy politycznych oraz kulturalnych Łotwy i deklarowało konieczność bezzwłocznego odnowienia suwerenności Republiki Łotewskiej i utworzenia rządu Łotwy. Dokument ten jest bardzo ważnym poświadczeniem politycznego ruchu oporu w walce o wolne i niepodległe państwo – tłumaczył, dziękując jednocześnie samorządowcom i lokalnej społeczności za opiekę nad miejscem pamięci.

Wizytę na grobie łotewskiego bohatera narodowego poprzedziło spotkanie ambasadora z senatorem Kazimierzem Kleiną i Andrzejem Strzechmińskim, burmistrzem Łeby.

- Dzięki tej wizycie zawsze pojawiają się nowe możliwości współpracy między samorządami i przedsiębiorcami powiatu lęborskiego z partnerami na Łotwie. Warto zwrócić uwagę na to, że Łeba jest pierwszą gminą w naszym powiecie, która współpracuje z łotewskim miasteczkiem turystycznym. Od ubiegłego roku nasz nadmorski kurort i miasto Pāvilosta łączy umowa partnerska, a w tym roku planowany jest przyjazd delegacji z tego miasta. Podczas spotkania rozmawialiśmy o problemach rybołówstwa bałtyckiego i problemach rybaków w Łebie, które zresztą są bardzo podobne do tych, z którymi zmagają się rybacy na Łotwie – podkreślił senator RP.

Po uroczystości Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska zaprosił gości do urzędu. Po krótkim kurtuazyjnym spotkaniu delegacja udała się na zaplanowaną wizytę w lęborskim ratuszu. W spotkaniu uczestniczyli: senator Kazimierz Kleina, Witold Namyślak, burmistrz Lęborka oraz Alicja Zajączkowska, starosta lęborski.

Ambasadorowi podczas wizyty w powiecie lęborskim towarzyszyła małżonka. Pani Daiga Bondare odwiedziła lęborskie muzeum, poznając wystawę stałą placówki. 

Na zakończenie wizyty łotewska delegacja udała się do lęborskiego zakładu NFM Production – norweskiego producenta specjalistycznej odzieży militarnej i osłon balistycznych, który od 12 lat współpracuje z łotewską armią i wspiera łotewski militarny przemysł tekstylny.

- To były owocne spotkania, na których omówione zostały mozliwości nawiązania dalszej współpracy – powiedział ambasador, podsumowując całą wizytę przed wyjazdem do Warszawy.
Konstantins Čakste był synem prezydenta Łotwy Jānisa Čakste.  

 

TOP