Wystawa „Nazywano ich Słowińcami” w Warszawie

13 grudnia w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Nazywano ich Słowińcami". Wystawa prezentowana jest w holu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przed Aulą Jana Pawła II. W spotkaniu na zaproszenie prezesa warszawskiego oddziału ZKP ks. Leszka Kryży oraz senatora Kazimierza Kleiny uczestniczyła Marzenna Mazur - dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Henryk Soja -
kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, parlamentarzyści członkowie Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, członkowie i sympatycy ZKP w Warszawie.

Wystawa „Nazywano ich Słowińcami” poświęcona jest ludności stanowiącej w XIX wieku „ostatki Słowian na południowym brzegu Bałtyckiego Morza” a powstałej, jako pewna szczególna kategoria Kaszubów, w procesie interakcji społecznych zachodzących na terenie szeroko pojętego Pomorza. Wystawa ma być przyczynkiem do publicznej refleksji nad regionalną pamięcią i tożsamością, do wspólnego namysłu nad trudną historią „małych ojczyzn”.

Wystawa przygotowana jest przez Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach ze zbiorów własnych oraz Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku, Oddziałów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Autorem wystawy jest Gabryela Włodarska-Koszutowska. Plansze były prezentowane w różnych miastach.

TOP