Klub Obywatelski: dr Janusz Marszalec

Zaproszenie na spotkania Klubu Obywatelskiego w Słupsku i w Lęborku, które odbędą się 26 lutego (poniedziałek):

  • o godz. 16:00 w Klubie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku (ul. Armii Krajowej 16)
  • o godz. 18:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku (ul Grodzka 3)

Gościem spotkań będzie historyk dr Janusz Marszalec, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności historia najnowsza Polski, w latach 2008–2017 zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Temat spotkania to "Polskie spory o pamięć z Muzeum II Wojny Światowej w tle". Odbędzie się krótki wykład oraz dyskusja z uczestnikami.

Zainteresowania badawcze Janusza Marszalca koncentrują się wokół problematyki konspiracji w okresie II wojny światowej (m.in. jest autorem kilkudziesięciu haseł opublikowanych w Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego) oraz publikacji na temat dziejów AK, GL, AL oraz aparatu bezpieczeństwa publicznego PRL i Grudnia 1970. Jest także autorem haseł do Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956 pod red. R. Wnuka i in., opracowań na temat aparatu bezpieczeństwa PRL oraz współautorem książki „To nie na darmo. Grudzień `70 w Gdańsku i Gdyni. Historia – dokumenty – fotografie – multimedia”. Jest reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego "Pamiętajcie Grudzień". Jest autorem i współautorem wielu wystaw historycznych, projektów edukacyjnych, dokumentacyjnych oraz popularyzatorskich, realizowanych z pracownikami Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku w latach 2000–2008. Od 2007 roku jest przewodniczącym Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota” Trójmiasto.

Jest laureatem Nagrody Historycznej "Polityki" (2000) za debiutancką książkę "Ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego w powstaniu warszawskim", Nagrody Naukowej KLIO (2000) za wybitny wkład w badania historyczne ufundowanej przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Nagrody im. Jana Górskiego przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie, a także medalu „Pro memoria”, medalu „Za upamiętnianie walk o Warszawę 1939–1945” oraz medalu „Pro Patria”.

TOP