Dzień Jedności Kaszubów w Chmielnie

W Chmielnie 19 marca świętowano rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach. Na uroczystości przybyły tłumy gości, w tym także senator Kazimierz Kleina.

Do Chmielna przybyli licznie Kaszubi oraz goście, którzy chcieli uczestniczyć lub kibicować w próbie pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. W tym roku udało się zgromadzić 351 akordeonistów , co niestety nie starczyło do pobicia rekordu sprzed roku ustanowionego w Bojanie. Jednak tak jak zaznaczyli prowadzący najważniejsze jest to, że możemy wspólnie grać, wspólnie muzykować i przede wszystkim dobrze się bawić przy kaszubskich utworach.

Obchody zainaugurowano wspólną mszą św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła, a po niej barwny korowód przemaszerował do Zespołu Szkół. Oprócz kibicowania przy biciu rekordu goście Dnia Jedności Kaszubów mieli możliwość zapoznania się z wystawami rękodzieła w ramach kiermaszu twórców ludowych oraz pyszności kuchni kaszubskiej, które można było nabyć z stoisk Kół Gospodyń wiejskich. Wydarzeniu towarzyszyły również liczne występy zespołów lokalnych.

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające tę pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 9 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku, zaś wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie (2006), Kramarzyny (2007), Miastko (2008), Bytów (2009), Kartuzy (2010), Słupsk (2011), Brusy (2012), Kościerzyna (2013), Sierakowice (2014), Sulęczyno (2015) i Bojano (2016).

TOP