130. urodziny ks. Leona Heykego w Szemudzie

W Szemudzie świętowano 130. urodziny ks. Leona Heykego. W spotkaniu zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Szemud, uczestniczył także senator Kazimierz Kleina. W uznaniu zasług Biblioteki na rzecz zachowania dziedzictwa ks. Leona Heyke, pani dyrektor Iwona Piastowska otrzymała wręczony przez senatora Kleinę medal Senatu RP.

Urodziny ks. Heykego przygotowała Biblioteka Publiczna Gminy Szemud wspólnie z szemudzkim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji patrona bieżącego roku. Następnie goście udali się do siedziby Biblioteki. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Szemuda Ryszardem Kalkowskim na czele, przedstawiciele ZKP z różnych oddziałów i nauczyciele języka kaszubskiego. Po przywitaniu obecnych rozpoczęła się promocja książki Swiat kaszëbsczi. Kaszëbsczé pòezje i pòdania. Utwory, które się w niej znalazły, zebrał Roman Drzeżdżon. Publikację wydała szemudzka biblioteka we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz wydawnictwem Region. O książce opowiedział prof. Daniel Kalinowski, który swoje wystąpienie – podobnie jak wstęp do książki – zatytułował Gryf w obłokach.

Na urodzinach ks. Heykego byli obecni dwaj autorzy publikacji poświęconych patronowi roku – Bolesław Bork i Stanisław Janke. Teresa Hoppe rozdała uczestnikom spotkania Gdińską klëkã, gdzie znajduje się artykuł jej autorstwa, opisujący duszpasterską działalność Heykego. Z kolei Kazimierz Kleina wręczył dyrektorce biblioteki medal Senatu RP dla szemudzkiej placówki.

Na zakończenie przemówił sam solenizant, za sprawą swoich tekstów przeczytanych przez Wandę Kiedrowską i wójta Ryszarda Kalkowskiego.

Uczestnicy mogli też obejrzeć wystawę Człowiek o dwóch powołaniach poświęconą tegorocznemu patronowi. Przygotowały ją pracownice Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie: Grażyna Wirkus i Małgorzata Wiszowata.

Nie zabrakło też poczęstunku i urodzinowego tortu.

Tekst: DM - kaszubi.pl

TOP