Sprawy lokalne

Światowy Zjazd Kaszubów w Chojnicach

Każdego roku chętnie uczestniczę w Światowym Zjeździe Kaszubów. Po dwudziestu latach od czasów I edycji wydarzenia światową stolicą Kaszub po raz kolejny stały się Chojnice. To wtedy decydowały się losy tego miasta podczas nowego podziału administracyjnego Polski. Chojnice, które wcześniej wchodziły w skład województwa bydgoskiego mogły trafić do województwa kujawsko-pomorskiego, ze stolicami w Bydgoszczy i Toruniu. Ostatecznie włączone zostały w skład województwa pomorskiego, dzięki czemu Kaszuby znalazły się w jednym województwie.

Gala Morska w Darłowie

W miniony piątek miałem okazję gościć w Darłowie podczas Gali Morskiej z okazji 140. rocznicy uruchomienia miejscowego portu handlowego. Dziękuję organizatorom wydarzenia za zaproszenie oraz bardzo ważny dla mnie pamiątkowy medal. To dla mnie duże wyróżnienie. Po uroczystej gali przy falochronie wschodnim w Darłówku odsłonięto pamiątkową tablicę portową. Darłowo to pięknie rozwijający się kurort, a Port Fish Day to świetnie zorganizowane wydarzenie.

Konkurs Haftu Kaszubskiego w Lini

Brałem udział w rozdaniu nagród dla uczestników XIV Wojewódzkiego Konkursu Haftu Kaszubskiego w Lini. Ciągle zaskakuje mnie perfekcja pracy hafciarek i hafciarzy. Ci najmłodsi i ci najstarsi są prawdziwymi perfekcjonistami. Patrząc na te dzieła ciągle musimy pamiętać o tych, którzy przyczynili się do powstania i upowszechnienia współczesnego haftu kaszubskiego.

Nowa DW 214 otwarta dla kierowców

Budowana nowa droga 214 na odcinku Gęś-Łeba dzisiaj została otwarta. Długo czekaliśmy, ale było warto. Obwodnice Charbrowa, Wicka i Białogardy niezwykle usprawniają przejazd na odcinku Lębork-Łeba. Zawsze warto jeździć ostrożnie, ale szczególnie teraz w ciągu najbliższych dni po jej otwarciu, ponieważ doszło już do kolizji na zjeździe do Białogardy. Myślę, że jest to najnowocześniejsza przebudowa drogi wojewódzkiej, jaką zrealizowano w ostatnim czasie. Droga jest piękna widokowo i technicznie doskonała.

"Co daje nam samorządzenie?" - konferencja w Damnicy

"Co daje nam samorządzenie?" to temat debaty w ramach Konferencji naukowej pt.: "Gmina Damnica - tożsamość miejsca. Historia, tradycja, teraźniejszość", w której miałem przyjemność uczestniczyć podczas święta mieszkańców i lokalnej społeczności gminy Damnicy oraz obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w ramach Dni Gminy Damnica. Była to okazja do rozmowy o znaczeniu i idei administracji samorządowej, etyce sprawowania władzy oraz wolnym demokratycznym pokoleniu. Była to również okazja do wspomnień z czerwca 1989 roku, wykorzystanych i niewykorzystanych szansach oraz wyzwaniach przyszłości.

„Rodnô Mòwa” w Chmielnie

W miniony weekend w chmieleńskim Domu Kultury odbył się wielki finał konkursu „Rodnô Mòwa”. Korzystając z zaproszenia organizatorów, miałem wielką przyjemność poznać i posłuchać jego laureatów. Jestem zachwycony poziomem, przepiękną mową, interpretacją tekstów tych młodych, uroczych ludzi ubranych w bogate, tradycyjne stroje. Była to również wspaniała okazja do spotkania się z fascynatami języka kaszubskiego, dla których jest to forma wyrażenia swojej osobowości i przynależności do grupy etnicznej. Brawa dla dzieci i organizatorów, ale też dla rodziców, dziadków i nauczycieli. Po prostu dla wszystkich, bez których to wspaniałe cykliczne wydarzenie nie mogłoby istnieć.

Pomorskie Forum Turystyczne w Łebie

Uczestniczyłem w Pomorskim Forum Turystycznym w Łebie. W sali konferencyjnej Portu Jachtowego debatowaliśmy o promocji miasta w kontekście oferty dla konkretnego turysty, skutecznym marketingu w social mediach i budowaniu silnej marki miejsca. Spotkanie zostało przygotowane przez pracowników Lokalnej Organizacji Turystycznej Łeba-Błękitna Kraina we współpracy z pracownikami Centrum Informacji Turystycznej w Łebie. 

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej - forum

Miałem wielką przyjemność uczestniczyć w Bałtyckim Forum Przemysłu Energetyki Morskiej BEIF 2019 w Warszawie. Wspólnie z najważniejszymi przedstawicielami sektora morskiej energetyki wiatrowej rozmawiałem m.in. o planach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Aleksander Hall w Słupsku

Na moje zaproszenie na spotkanie Klubu "Tygodnika Powszechnego" do Słupska przyjechał Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, poseł na Sejm I i III kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego. Dyskutowaliśmy o przemianach w Polsce, etosie solidarności oraz o obecnej sytuacji politycznej w kraju. Moderatorem spotkania był także Michał Rychert, koordynator Klubu Tygodnika Powszechnego w Słupsku.

Janusz Lewandowski z wizytą w Słupsku, Potęgowie i Lęborku

5 kwietnia w Słupsku, Potęgowie i Lęborku gościł Janusz Lewandowski, były komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wieczór poezji ks. Zenona Myszka w Łebie

W miniony weekend uczestniczyłem w spotkaniu z poezją ks. kan. Zenona Myszka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łebie. Tematem przewodnim była "Moja Ojczyzna".

TOP